الوینگ

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
الوینگ
نیم-الف
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییالن‌وینگا
تاریخ و محل تولدسال ۵۰۳ د.ا
قلمروالدامار ، بندرگاه‌های سیریون
مرگهنوز زنده‌است
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
والدیندیور الوخیل و نیملوت (الف)
حق ارثپدر انسان ، مادر الف
همسرائارندیل
فرزندانالروس و الروند
رنگ موتیره

الوینگ (به زبان انگلیسی: Elwing) دختر دیور الوخیل و نیملوت و همسر ائارندیل می باشد.

تاریخچه

زمانی که الوینگ بسیار جوان بود، پدرش میراث دوریات را در اختیار گرفت و در آن هنگام برن جواهر سیلماریل را به دست آورد و او نیز همراه با والدینش به سمت غارهای منگروت نقل مکان کردند. در سال ۵۰۶ دوران اول سه تن از پسران فئانور که هنوز هم به سوگند وحشتناک خود پایبند بودند، به منگروت حمله کرده و والدین و دو برادر او را به قتل رساندند. او از سقوط دوریات گریخت و با سیلماریل به بندرگاه‌های سیریون پناه برد. در آنجا بود که با ائارندیل ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام های الروند و الروس شدند.

در سال ۵۳۸ دوران اول باقیمانده پسران فئانور به بندرگاه‌های سیریون حمله بردند تا سیلماریل را بدست آورند. آنها پسران الوینگ را گرفتند اما زمانیکه می خواستند الوینگ را بگیرند، او خودش را همراه با سیلماریل به درون دریای بزرگ پرتاب کرد. بوسیله قدرت اولمو ارباب آبها، او شکل پرنده ای سفید به خود گرفت و به دنبال کشتی همسرش وینگیلوت روانه شد درحالیکه سیلماریل بر سینه او نقش بسته بود.

الوینگ همراه با همسرش در سفری بزرگ به سمت غرب حرکت کردند، و بر خلاف یاران ائارندیل ، از جدایی با او سر باز زد و به دیدن والار در والینور رفتند. درحالیکه ائارندیل با والاها مشغول به صحبت بود، او به سمت آلکوالونده روان شد و با تلری‌های آنجا در مورد اتفاقات تلخ بلریاند صحبت کرد. زمانیکه والاها به ائارندیل و الوینگ ، که هر دو نیم‌الف بودند ، اجازه دادند که نژادشان را انتخاب کنند، ائارندیل به الوینگ اجازه داد تا برای آنها تصمیم بگیرد. به خاطر اتفاقاتی که برای مادربزرگش لوتین افتاده بود، ترجیح داد تا در میان الف‌ها به حساب بیایند و همسرش نیز به تصمیم او سر نهاد. به الوینگ برجی داده شد تا در کنار سواحل الدامار زندگی کند و در آنجا او به مرغان دریایی که به پنجره های اتاقش می آیند، غذا می دهد. سرانجام او زبان مردم آنجا را فرا گرفت و این توانایی را پیدا کرد که به قو تبدیل شود. آنها هنوز هم در آمان زندگی می کنند و گاهی اوقات در هیئت قو به دیدن همسرش ائارندیل می رود.

وجه تسمیه

الوینگ در زبان سینداری به معنای «افشانه ستاره» است. (ازêl به معنای "ستاره" و gwing به معنای "افشانه، کف" ) . نام او از آبشار لانتیر لامات که در نزدیک زادگاهش بود گرفته شده است. الن‌وینگا معادل کوئنیایی نام اوست ؛ او نولدور نبود اما زبان کوئنیایی زبان متداول همسرش در گوندولین بود.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الوه
 
ملیاناولوهالمو
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خاندان بئور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لوتین
 
برن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دیور
 
نیملوت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الورینالوردالوینگ
 
ائارندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الروندالروس


منابع