آمراس

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
آمراس
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیایی(ن‌پ) تلوفینوه، (ن‌م) آمباروسا یا اومبارتو/آمبارتو
تاریخ و محل تولدسال‌های درختان، تیریون
قلمروتیریون
مرگ۱۴۹۷ س.د ، لوسگار
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینفئانور و ناردانل
رنگ موسرخ تیره

آمراس (به زبان انگلیسی: Amras) و برادر دوقلواش آمرود جوان ترین پسران فئانور بودند. او و برادرش از مادرشان ناردانل موی سرخ (و یا سرخ تیره) را به جای موی سیاه فئانور به ارث برده بودند.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

او به همراه برادرانش سوگند فئانور را یاد کردند، اما مادرشان ناردانل از آمراس و آمرود خواست تا پای خود را از این ماجرا کنار بکشند، زیرا قلباً احساس می‌کرد که یکی از آنها باز نخواهد گشت. اما فئانور از کار ممانعت کرد و تاوان این کار خود را نیز داد. آمراس به طور تصادفی در یکی از کشتی‌های قوم تله‌ری به دام افتاد و طعمه آتشی شد پدرش دستور برافروختن آنرا داده بود تا تمام کشتی‌های تله‌ری را به آتش بزنند. بر اساس محک فئانور آمراس بعد از لنگر انداختن کشتی‌ها در لوسگار به آمرود گفته بود از اینکه همانند دیگر افراد نولدور بر روی زمین‌های لاموت بخوابد احساس ناخوشایندی دارد و در کشتی می‌ماند. اما بعدها گفته شد که او قصد بازگشت به سمت مادرش را داشته و از کرده‌های پدرش احساس شرمساری می‌کرده‌است. شاید فئانور از این اتفاق اطلاع داشته‌است و به نظر می‌رسد این یکی از دلایلی بوده که فئانور تصمیم به آتش زدن کشتی‌ها گرفته حتی پیش از اینکه تمام غذاها و وسایل به طور کامل از کشتی‌ها تخلیه شوند. اما بعد از اینکه فهمید پسرش در کشتی بوده به شدت دچار هراس و پشیمانی شد و بدون شک به یاد سخنان شوم همسرش افتاد.

دیگر نسخه‌های داستان

در نسخه چاپی سیلماریلیون و در دیگر متون قدیمی تالکین گفته‌است که او همراه با برادر دوقلواش در بلریاند زندگی می‌کرده و بر سرزمین‌های غرب کوهستان آبی حکم می‌رانده‌است.


وجه تسمیه

نام پدری آمراس در زبان کوئنیایی تلوفینوه بوده‌است به معنای "آخرین فینوه" به این دلیل که او آخرین فرزند از خاندان فینوه بوده‌است. نام کوتاه او تلوو می‌باشد. نام مادری او در اصل آمباروسا می‌باشد به معنای "مو حنایی" درست همانند برادر دوقلواش آمرود، اما فئانور اصرار داشت که این دوقلوها باید اسامی متفاوتی داشته باشند و ناردانل نیز از روی پیش بینی او را اومبارتو "دارای سرنوشت" (از اومبار به معنای "سرنوشت") نامید. اما پدرش باز هم دخالت کرد و او را آمبارتو نامید به معنای "مترقی و بلندپایه". با این حال دو برادر همدیگر را آمباروسا می‌نامیدند.

نام آمراس حالت سینداری شده آمباروسا می‌باشد.

در یادداشت‌های بعدی تالکین در مردم سرزمین میانه، اظهار می‌دارد که دوست داشته او را آمروس بنامد به دلیل مسائل زبان شناسی.شجره نامه

 
 
ماهتان
 
مریل سرینده
 
 
 
فینوه
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ناردانل
 
 
 
فئانور
 
 
 
 
 
 
فیندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مادروس
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
 
 
 
ماگلور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کله‌گورم
 
 
 
 
 
 
 
ایریمه
 
 
 
 
 
 
کارانتیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کوروفین
 
 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
 
 
 
آمرود
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آمراس
 
کله‌بریمبور
 


منابع

«Amras». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۸۹.