آرون آندومیل

(تغییرمسیر از آرون)
از دانشنامه والیمار
Arwen2.jpg
آرون
نیم-الف
زندگی‌نامه
القابآندومیل، ایون‌استار، ملکهٔ گاندور
تاریخ و محل تولد۲۴۱ دوران سوم، ریوندل
قلمروایملادریس، گاندور
مرگ۱۲۱ دوران چهارم
سن در هنگام مرگ۲۹۰۱
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
والدینالروند، کلبریان
حق ارثپدر نیم-الف، مادر الف
همسرآراگورن دوم
فرزندانالداریون و چند دختر
رنگ موتیره
«چنین شد که چشم فرودو به بانویی افتاد که فانیان اندکی تاکنون او را دیده‌اند. آرون، دختر الروند که می‌گفتند بدیل لوتین است که دوباره پا به جهان گذاشته. و او را آندومیل صدا می‌زدند، زیرا ستارهٔ شامگاه مردمش بود.»
- یاران حلقه، ملاقات‌های بسیار

آرون آندومیل (به زبان انگلیسی: Arwen Undómiel) که به نام آرون ایوناستار<ref>(به زبان انگلیسی: Arwen Evenstar)</ref> نیز خوانده می‌شود نامزد آراگورن دوم بود. او دختر الروند و کلبریان (و همچنین نوهٔ گالادریل) بود. او نامیرایی الفی‌اش را نخواست (چرا که او نیم‌الف بود و آن‌ها قادر به انتخاب بین زندگی فانی همچون انسان‌ها یا نامیرا مثل الف‌ها را داشتند) تا با آراگورن ازدواج کند و همراه او بمیرد.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

عشق بین آرون و آراگورن یادآور عشق بین برن ِ انسان و لوتین ِ الف بود. تعداد کمی از ازدواج بین انسان‌ها با الف‌ها در تاریخ ثبت شده است.

آراگورن جوان بار اول در ریوندل با آرون برخورد کرد. آراگورن در ریوندل زندگی می‌کرد ولی آرون در آن سال‌ها پیش مادربزرگش، گالادریل، در لورین زندگی می‌کرد و برای دیدار پدرش مدتی به ریوندل آمده بود. آراگورن در همان ملاقات عاشق وی شد ولی آرون تا سال‌ها بعد که او را در لورین دید عاشق وی نشده بود.

وقتی فرودو و هابیت‌ها به ریوندل رسیدند، فرودو یک بار آن دو را با هم دیده بود. و وقتی یاران حلقه به لوتلورین رسیدند، آراگورن دیدار قبلی‌اش با آرون را در این مکان، به یاد آورد.

وقتی ائووین به دام عشق آراگورن افتاد، فقط وفاداری آراگورن به آرون بود که او را از عشق متقابل به ائووین بازمی‌داشت که در انتها باعث عمل حیرت‌انگیز ائووین و نقش مهمش در نبرد دشت‌های پله‌نور و دفاع از سرزمین‌میانه داشت. آراگورن برای رسیدن به پادشاهی و حقش تنها یک انگیزه داشت و آن ازدواج با آرون بود.

پیش از گذر از جادهٔ مردگان، آراگورن با گروهی ار دون‌ا‌داین که از شمال می‌آمدند برخورد کرد و برادران آرون، الادان و الروهیر، تیز همراه آن‌ها بودند و پرچمی را که دست ساختهٔ آرون بود برای او هدیه آورده بودند. این نشانه باعث تقویت تصمیم او به گذر از جادهٔ مردگان شد. وقتی که آن پرچم برای اولین بار در نبرد دشت‌های پله‌نور به احتزاز درآمد همگان نشان الندیل را که از میتریل، جواهرات و طلا ساخته شده بود بر روی آن دیدند و این اولین نشانه از بازگشت شاه بود.

آرون همچنین رابطهٔ خانوادگی دوری نیز با آراگورن داشت. آراگورن پسر عموی او پس از ۳۶ نسل بود. با ازدواج آن‌ها نسل نیم‌الف‌ها دوباره به هم پیوست. این ازدواج همچنین خون ۳ پادشاه بزرگ الف‌های برین (اینگوه،‌ فینوه، و برادران اولوه و الوه) را به همراه خون ملیان مایا (مادر مادر مادر بزرگ آرون) به هم پیوند داد.

آرون در سال ۱۲۱ دوران چهارم، یک سال پس از مرگ آراگورن دوم در کرین آمروت درگذشت.

ریشه‌یابی نام‌ها

«آرون» در سینداری به معنای «دوشیزهٔ نجیب» است. نام دوم او، «آندومیل»، به معنی «ایون‌استار» (ستارهٔ شامگاهی) است.

پی‌نوشت

<references/>‎

منابع